راهنمای چرخه کار صدای میکسر های 2200 و 2800

/ ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / بدون دیدگاه

ورودی ها و خروجی های صدای میکسرهای ویدئو سری 2200 و 2800 امکان میکس صدای آنالوگ با صدای امبد شده منابع ورودی را فراهم می کنند. در زیر دو  روش اصلی کار را می بینید:

با میکسر صدا :

چیدمان میکسر با میکسر صدا

این میکسرهای ویدئو دارای دو خروجی صدای آنالوگ هستند بنابراین می توان طبق شکل فوق صدای دی امبد شده سطح line دو دوربین را به میکسر آنالوگ صدای بیرونی وصل کرد تا با دیگر منابع صدای آنالوگ میکس شوند . میکسر ویدئو دارای 4 ورودی صدای آنالوگ است بنابراین می توان خروجیهای میکسر صدا را به آن وصل کرد و مجدداً با خروجی های ویدئو امبد نمود .

بدون میکسر صدا :

چیدمان میکسر بدون میکسر صدا

این چرخه امکان می دهد که صدای امبد شده را از منابع ورودی به خروجیهای ویدئو بفرستید .

مثلاً اگر تمام میکروفونها به دوربینها وصل شده اند و از صدای امبد شده در پخش کلیپ ها استفاده می کنید می توانید تمام صداها را به ضبط ویدئوی SDI روی تراکهای صدای 1 و 2 بفرستید مطابق شکل بالا این کار با ایجاد حلقه ای از خروجی های آنالوگ XLR و ورودیهای 1و 2  آنالوگ XLR انجام می شود.

میکسر در کنسرت

نکته ای درمورد سطوح صدا

ورودیها و خروجیهای آنالوگ XLR برای پذیرش سیگنال سطح +4dBu  طراحی شده اند .

برای کالیبره کردن با چرخه کار میکسر صدا ، بلندگوهایتان را خاموش کنید و سیگنال تست ( موج سینوسی با فرکانس 1KHz) با سطح +4dBu را از ورودی خط به میکسر بفرستید فیدر روی 0  ( بهره واحد ) قرار دارد .

به سطح صدا در اندازه گیرِ صدای multiview میکسر ویدئو توجه کنید. باید سطح سیگنال -20dBFS ( سطح مرجع با استاندارد آمریکاییSMPTE) را نشان دهد. اگر اینطور نبود ابتدا سطح خروجی میکسر آنالوگ را تا رسیدن به -20dBFS تنظیم کنید به سطح خروجی در میکسر توجه کنید نیازی به تنظیم آن نیست .

جهت کالیبره کردن با چرخه کار امبد شده ، می توانید به صورت داخلی سطح صدای میکسر را روی هر مقداری بین -6dB و +6dB توسط تنظیمات صدای ورودی از منو قرار دهید. بلندگوها را خاموش کنید و سیگنال تست ( موج سینوسی با فرکانس 1KHz) با سطح +4dBu  را از ورودی خط به میکسر بفرستید فیدر روی 0 قرار دارد. به سطح صدا در اندازه گیرِصدای multiview میکسر توجه کنید. باید سطح سیگنال -20dBFS ( سطح مرجع با استاندارد آمریکایی SMPTE) را نشان دهد.

اگر اینطور نبود ابتدا از منوی میکسر تنظیمات سطح صدا  را تا رسیدن به -20dBFS تغییر دهید . تغییرات سطح صدا با افزایش های 0.5dB از -6dB تا +6dB  یا -60dB تا +60dB امکان پذیر است. با انتخاب مقادیرNominal ، این مقدار روی 0 تنظیم می شود. مطمئن شوید که خروجیهای همه دوربینها دارای یک سطح هستند .

پس از کالیبره شدن اگر سطح صدای کلی خیلی پایین به نظر می رسد و میکروفونها نیز دارای بهره پیش تقویت کننده کافی هستند ، محدود کننده صدای سخت افزاری را بین میکسر صدا و میکسر ویدئو یا بین ورودی های و خروجیهای صدای آنالوگ وصل کنید تا بدون بریده شدن سیگنال ( clipping) سطح صدای کلی را افزایش دهید . افزایش ساده ی سطح خروجی میکسر آنالوگ یا تنظیم Level میکسر ویدئو بدون محدود کننده ممکن است سبب برش سیگنالهای دارای محدوده دینامیکی وسیع نظیر میکروفونها شود .

با SDI Embedded Audio Set و HDMI in Embedded Audio Pair در منوی میکسر ویدئو می توانید انتخاب کنید که کدام جفت از کانالهای صدای امبد شده را می خواهید به هر منبع اختصاص دهید. هر سیگنال SDI می تواند 16 کانال صدا و هر HDMI 8 کانال صدا را حمل کند .

مثال: به تراکهای 7 و 8 منبع Blu-ray نیاز دارید. پیش فرض ورودی Group 1, Pair 1 است که کانالهای 1 و 2 است . با تغییر آن به Group 2, Pair 2 کانالهای 7 و 8 را از تراکهای صدای امبد شده انتخاب می کند.

Outputs Emb Audio Group به شما امکان می  دهد که خروجی صدای SDI نهایی را به 4 کانال صدا بسته یه شماره گروه انتخابی امبد کنید .

بسیاری از دستگاهها به صورت پیش فرض کانالهای 1 و 2 را مونیتور می کنند بنابراین بهتر است که خروجی  را در Group1  بگذاریم .

در صفحه کلید میکسر ویدئو دکمه  Fix | A+V را می بینید . در صفحه multiview متوجه کلمات Audio fixed یا Audio F video  می شوید .

Audio fixed  تنظیمات صدا را فعال می کند .

Audio follows video تنظیمات صدا را بای پس می کند .

مثال : یک شوی استودیویی با 3 دوربین روی صحنه و یک دوربین زنده در محل دوری داریم . تنظیمات صدا می تواند به صورت های زیر باشد :

Audio Fixed:

ورودیهای صدای  1 تا 4 ( تمام دوربینها) صدا را از ورودی 4 ( دوربین راه دور) می گیرند (یعنی همیشه صدای دوربین 4 را داریم)  و آن را به میکسر صدای آنالوگ ارسال می کنند تا صدا بردار سطح آن را برای میکس  کنترل کند .

Audio Follows video:  صدای از راه دور ( دوربین راه دور) فقط وقتی که دوربین 4 انتخاب شود فعال می شود و سایر تنظیمات بای پس می شوند .

تنظیمات صدای پیش فرض با ورودیهای مربوطه منطبق می شوند که از نظر کار مشابه audio follows video است . با این تفاوت که تنظیمات صدا تغییر می کند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *